گروه مهندسی طراحی سایت افق

ارئه دهنده طراحی و توسعه وب سایت

ما حضور شما در دنیای دیجیتال مارکتینگ ثبات میدهیم

نمایش ویدیو درباره شرکت طراحی سایت

UI چیست 5 مرحله طراحی رابطه کاربری

UI چیست، طراحی رابطه کاربری، رابطه کاربری

UI چیست و 5 مرحله طراحی رابطه کاربری

Ui و UX دو واژه‌ای هستند که همیشه در کنارهم می‌آیند و به شکلی مکمل یکدیگر می‌باشند و این دو واژه هرگز از ادبیات طراحی سایت و نرم‌افزار جدا نمی‌شوند. حتما تا به امروز سوالات زیادی در زمینه اینکه UI چیست؟ مراحل انجام طراحی رابطه کاربری و… ذهن شما را درگیر کرده است. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با مفهوم UI، مراحل و ویژگی‌های آن آشنا کنیم.

UI چیست؟

UI مخفف کلمه USER INTERFACE  یا همان رابطه کاربری است.  UI در زمینه طراحی سایت‌ها، نرم‌افزاها و دستگاه‌های الکترونیکی به کار می‌رود تا افراد بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. طراحی رابطه کاربری در واقع عامل تعامل انسان با سایت و فرم‌افزارها می‌باشد. زمانی که شما اقدام به طراحی UI می‌کنید باید به موارد و نکات زیادی توجه کنید که در ادامه  این مقاله به بیان این موارد و اصول پرداخته ‌ایم.

اما به طور کلی طراحی رابطه کاربری شامل طراحی المان‌هایی مانند منوها، دکمه‌ها، فرم‌ها و نوارها می‌باشد که کاربران از طریق این ابزارها می توانند با نرم‌افزار یا دستگاه تعامل داشته باشند.

اجازه دهید برای روشن‌تر شدن موضوع و مفهوم طراحی UI مثالی بزنیم:

مثلا شما می‌خواهید سایت فروشگاه اینترنتی را برای فروشگاه خود طراحی کنید؛ در این سایت مهم است تا ابزارهایی که کاربرد بیشتری دارند در اختیار کاربران و مشتریان شما قرار بگیرند، به همین منظور شما باید از یک طراح رابطه کاربری حرفه‌ای کمک بگیرید. طراح رابطه کاربری برای سایت شما تصمیم میگیرد که:

 1. صفحه اصلی سایت شما چگونه طراحی شود که همه موارد مهم در دسترس کاربر باشد و کاربر از کار با آن احساس راحتی کند.
 2. فرم‌های ورود و ثبت نام چگونه طراحی شوند
 3. نمایش لیست محصولات چگونه باشد
 4. سبد خرید چگونه طراحی شود
 5. صفحات پرداخت چگونه ظاهر شوند و چه طراحی داشته باشند

همه موارد گفته شده در بالا برای طراحی نرم‌افزاهای ویندوز و موبایل نیز وجود دارد.

طراحی گرافیکی

زمانی که در اینترنت درباره  طراحی ui جستجو می‌کنید احتمالا با واژه طراحی گرافیکی نیز مواجه می‌شوید. طراحی گرافیکی سایت شامل: طراحی صفحات وب، لوگو، آیکون‌ها، تصاویر و سایر عناصر گرافیکی است. هدف از طراحی گرافیکی سایت ارائه یک وب‌سایت زیبا، قابل فهم و جذاب است که باعث جلب توجه و مشارکت بیشتر کاربران شود. از طراحی گرافیکی سایت باید به منظور نمایش بهتر محتوا، توجه به توانایی سازگاری با دستگاه های مختلف و بهینه سازی سرعت بازگذاری صفحات به کمک گرفته شود.

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی گرافیکی طراحی بصری سایت است. طراحی گرافیکی صفحه اصلی سایت بسیار اهمیت دارد، زیرا این صفحه مهم‌ترین بخشی است که کاربر هنگام ورود به سایت با آن مواجه می‌شود. استفاده از خلاقیت و نوآوری در این صفحه می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت کسب و کار شما داشته باشد.

UI چیست، طراحی رابطه کاربری، رابطه کاربری

 

تفاوت طراحی گرافیکی با طراحی رابطه کاربری

همانگونه که از نامش مشخص است، طراح گرافیک یعنی کسی که به زیبایی و زیباتر شدن ابزار و محیط نمایشی کمک می کند. طراح رابطه کاربری تصمیم می گیرد که المان ها در کجا قرار گیرند و فرم ها چگونه ظاهر شوند و…  ولی طراح گرافیکی مشخص می کند که کلیدها، آیکون ها چه رنگی و چه طرحی باشند؛ در واقع کار طراح گرافیکی در طراحی سایت و نرم افزار زیبا سازی است.

 

UI تلفن هوشمند چیست؟

تلفن همراه یکی از پر مصرف‌ترین ابزارهای امروزی است. به طور میانگین سنین استفاده از تلفن همراه نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است به همین دلیل این ابزار به یکی از ‍‍‍‍‍‍‍‍‍پرکاربردترین ابزارهای هوشمند دنیا تبدیل شده است. طراحی UI تلفن هوشمند نیز مانند طراحی وب سایت و نرم‌افزار است. در بحث طراحی رابطه کاربری سایت یا نرم‌افزارها موضوعی به نام ریسپانسیو بودن مطرح است که در واقع به معنی قابل استفاده بودن سایت و یا نرم‌افزار در تلفن‌های هوشمند و… است. در طراحی رابطه کاربری تلفن هوشمند باید به قرارگیری دکمه‌ها، منوها و… توجه کنید که در جای درستی قرار گرفته باشند تا کاربر به راحتی بتواند آن را پیدا کند.

طراحی UI اپلیکیشن چگونه است؟

امروزه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی در کنار سایت می‌خواهند نرم‌افزار آن را نیز داشته باشند که البته این تمایل و خواسته در صنعت‌ها و مشاغل مختلف متفاوت است. مثلا در کسب و کار املاک علاوه بر طراحی سایت املاک تمایل دارند که نرم‌افزار آن را نیز داشته باشند. بیشتر کسب و کارهای امروزه تمایل به اینترنتی شدن دارند و برای رسیدن به این هدف از افرادی کمک می‌گیرند که در زمینه زبان برنامه نویسی و طراحی سایت مهارت کافی و لازم را داشته باشند. برای طراحی UI نرم‌افزا باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. این نکات شامل:

 • استفاده از نمادها و الگوهای آشنا
 • داشتن تعاملات موثر
 • سادگی
 • قابل دیده شدن
 • داشتن ساختار مناسب

5 مرحله طراحی UI سایت

انجام هر کاری مراحل خاص خود را دارد و باید طبق همان عمل کنیم. در صورتی که طبق مراحل و دستورالعمل گفته شده پیش نروید ممکن است در طی مسیر دچار مشکل شوید. برای طراحی رابطه کاربری نیز همین گونه است. این بخش 5 مرحله دارد که بهتر است طبق آن عمل کنید.

1.    تشخیص نیاز مخاطب

در مرحله اول طراح باید طرح و پروژه‌ای را که تحویل گرفته است به خوبی بررسی کند و مخاطبان هدف را به خوبی بشناسد تا از اهداف و نیازهای مخاطب آگاهی شود. طراح هرچه بیشتر نیازهای مخاطب را بشناسد و بهتر بتواند موارد مورد نیاز آنها را دسته بندی و الویت بندی کند بهتر می‌تواند عمل کند و در پایان  نتیجه رضایت بخشی را از کارفرما دریافت خواهد کرد.

2.    طراحی اولیه

پس از اینکه طراح نیازهای مخاطب و الویت‌های آنها را شناسایی کرد باید با توجه به آنها طرح اولیه خود را به وسیله مداد و کاغذ طراحی کند. در این مرحله نیاز نیست که طراح جزئیات پروژه را بکشد فقط نمای کلی از پروژه کافی است.

3.    ارائه اولیه

در این مرحله طراح اتود اولیه‌ای را که روی کاغذ طراحی کرده است در یک یا چند جلسه به کارفرما نشان می‌دهد و او را از کارکرد طرح باخبر می‌کند. در این جلسه کارفرما باتوجه به مواردی که طراح UI طراحی کرده موارد و نکات مورد نظر خود را بیان می‌کند تا طراح آن‌ها را به پروژه اضافه یا کم کند.

4.    وایر فریم

پس از جلسه و در نظر گرفتن تمام نکات و مواردی که کارفرما درباره پروژه بیان کرد طراح تغییرات لازم را در طرح اولیه خود اعمال کرده و پس از آن با کمک ابزارهایی مانند Adobe XD طرح خود را اینبار با تمام جزئیات پیاده سازی می‌کند. در این مرحله طراح رابطه کاربری تمام ارتباطات و تعاملات بین دکمه‌ها، فرم‌ها وسایر موارد را طراحی می‌کند.

5.    اجرای نهایی

بعد از اینکه طراح UI تمام جزئیات پروژه را در نرم افزارهایی مانند Adobe XD طراحی کرد آن را به طور واقعی و با کمک زبان‌های برنامه نویسی پیاده سازی می‌کند. در این مرحله ابتدا باید طرح، رنگها و طراحی گرافیکی سایت انجام شود و سپس پروژه وارد مرحله اجرا می‌شود.

پس از اجرای پروژه باید تست‌ها و بک تست‌های لازم از پروژه گرفته ‌شود تا در صورت وجود مشکلی آن را برطرف کنند.

UI چیست، طراحی رابطه کاربری، رابطه کاربری

 

چگونه یک پروژه طراحی UI را سفارش دهیم

پیدا کردن یک شرکت برای طراحی پروژه UI  کار سخت و مشکلی است. برای انجام اینکار بهتر است از اینترنت و صفحات مجازی کمک بگیرید و حتما بخش نظرات را مطالعه کنید تا از اعتبار و نوع عملکرد شرکت اطمینان کافی را بدست آورید. راه دیگر برای پیدا کردن شرکت مناسب برای طراحی UI پرس و جو از افرادی است که قبلا این کار را برای کسب وکار خود انجام داده‌اند. شما با کمک این روش‌های می‌توانید شرکت مناسب خود را پیدا کنید. البته این نکته را نیز نباید فراموش کنید که قبل از انتخاب شرکت ابتدا محدودیت‌ها و موارد مورد نیاز خود را مشخص کنید تا پروسه کاری‌تان کوتاه‌تر شود.

زبان‌های برنامه نویسی طراحی رابطه کاربری

در دنیای کامپیوتر به طراحی رابطه کاربری Front End نیزمی‌گویند. طراحان UI برای اینکه بتوانند پروژه‌ای را پیاده سازی کنند باید از زبان‌های برنامه نویسی مختلفی استفاده کنند. در این بخش چند زبان برنامه نویسی طراحی رابطه کاربری را برای شما ذکر می‌کنیم:

 • CSS
 • JAVASCRIPT
 • HTML

این زبان‌ها مکمل یکدیگر هستند و شما برای اینکه بتوانید پروژه خود را به نحو احسن به کارفرما تحویل دهید باید تمام این زبان‌های برنامه نویسی را بدانید و از آن در کارخود استفاده کنید.

در طراحی رابطه کاربری از چه نرم‌افزارهایی استفاده می‌شود؟

همه کارها در دنیای کامپیوتر ابزار و تجهیزات مخصوص خود را دارند که به مهندسان و طراحان کمک می‌کند تا کارهای خود را آسان‌تر پیش ببرند. در طراحی UI از ابزارهای و برنامه‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام مزیت خاص خود را دارند و هر طراحی با توجه به نیازی که دارد از آنها استفاده می‌کند. ابزارهایی که در طراحی رابطه کاربری استفاده می‌کنند شامل:

 • فیگما (Figma)
 • اسکچ (Sketch)
 • ادوبی ایکس دی (Adobe XD)
 • io
 • اکشر (Axure RP)
 • lnVision studio
 • Framer X
 • مارول (Marvel)
 • Craft
 • UXPin

در پایان

شما به عنوان صاحب کسب و کار باید بدانید که داشتن سایت و نرم‌افزارهای آنلاین و آفلاین یکی از پرکاربرد‌ترین سیستم فروش و بازاریابی است که باعث بالا رفتن فروش و درآمد شما می‌شود اما تنها با طراحی آنها نمی توانید در زمینه کسب و کار آنلاین خود موفق شوید بلکه شما نیاز به سئو سایت مناسب طراحی سایت خود دارید تا بتوانید نتیجه بهتری دریافت کنید. شما به عنوان کسی که دنبال یادگیری طراحی ui است باید تمام زبان‌های برنامه نویسی را بدانید و با حداقل یکی از ابزارهای طراحی آن آشنا باشید.

طراحی سایت در کرج
نمایش ویدیو درباره طراحی سایت در کرج

فهرست مطالب

به موفقیت بپیوندید

اینها تنها تعدادی از مشتریان موفق ما هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *